پنج شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۶
خانه » تمام مطالب » عملیات فتح المبین
عملیات فتح المبین

عملیات فتح المبین

01

اینجا فتح المبین فتح الفتوح است …

اینجا کانال فتح المبین کوچه تنگ آشتی کنان با شهدا است

اینجا محل دلاوری های رزمنگان اسلام است اینجا مقتل الشهدا است

اینجا محل فتح دریچه قلبهاست …

fatholmobin

اهداف عملیات

منطقه عملیات

 استعداد دشمن

قوای خودی

طرح مانور

شرح عملیات

نتایج

عملیات فتح المبین با خاتمه یافتن عملیات طریق القدس، تلاش برای اجرای عملیات بعدی به منظور  جلوگیری از قدرت تصمیم گیری، تجدید سازمان و تقویت روحیه دشمن آغاز شد. در این شرایط که نیروهای رزمنده ابتکار عمل در جنگ و پشت جبهه را در دست داشتند، دو منطقه «غرب دزفول»  و «منطقه عمومی خرمشهر» (غرب کارون) نظر فرماندهان نظامی را به خود جلب کرده بود که الزاما می بایست یکی از آن ها جهت اجرای عملیات انتخاب می شد. پس از مدت ها بحث و بررسی، فرماندهان نیروی زمینی ارتش، منطقه خرمشهر؛ و فرماندهان سپاه پاسداران منطقه غرب دزفول را برای انجام عملیات بزرگ آینده پیشنهاد کردند که سرانجام منطقه پیشنهادی سپاه به دلایلی همچون تناسب یگان های خودی با وسعت این منطقه، تناسب شرایط طبیعی این منطقه با رزم قوای پیاده و … جهت انجام عملیات فتح المبین برگزیده شد.

طرح ریزی عملیات افتخار آفرین فتح المبین از اواسط آبان ۱۳۶۰ آغاز شد و پس از تلاش های مستمر و خستگی ناپذیر و انجام مشورت ها و هماهنگی های گسترده، میان فرماندهان نظامی، سرانجام طرح عملیاتی شماره ۱ فتح المبین در اواخر دی ماه همان سال آماده شد. روز ۱۳ بهمن ۱۳۶۰ در پی یک نشست مشترک بین فرماندهان عمده سپاه و ارتش طرح یادشده به یگان های عمده اجرایی ابلاغ و متعاقب دریافت اطلاعات جدید در ۳۰ بهمن همان سال طرح اولیه بازنگری شده و طرح شماره ۲ در ۱۳ اسفند انتشار یافت.

این عملیات با مراجعه به قرآن کریمفتح نامگذاری شد و سرانجام در حالی که اشک شوق در چشمان کلیه حاضران مرکز فرماندهی جمع شده بود، در ساعت سی دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲ فروردین ماه فرمان آغاز حمله بزرگ و سرنوشت ساز فتح المبین به شرح زیر صادر شد:

بسم الله الرحمن الرحیم ، بسم الله القاصم الجبارین و یا زهرا

رزمندگان دلاور اسلام با دریافت پیام، عملیات حماسی و تاریخی فتح المبین را در شمال خوزستان آغاز کردند و از جنوب و شمال غربی شوش و غرب دزفول در چند محور با ارتش عراق درگیر شدند.

اهداف عملیات     

 آزادسازی بخش وسیعی از مناطق اشغال شده، همچون سایت ۴ و ۵ رادار و ده ها روستای منطقه.

–        انهدام دو لشکر عراق (۱۰ زرهی و ۱ مکانیزه).

–        دست یابی به خطوط پدافندی مناسب و استفاده از حداقل نیروهای خودی در آن خطوط

–        خارج کردن شهرهای شوش، اندیمشک و دزفول از تیررس آتش توپخانه دشمن.

–        دور کردن آتش موثر دشمن از جاده اهواز – اندیمشک.

منطقه عملیات منطقه عمومی فتح المبین در غرب رودخانه کرخهواقع شده است و از شمال به ارتفاعات صعب العبورتی شکن،دالپری، چاه نفت و تپه سپتون؛و از جنوب به ارتفاعات میشداغ،تپه های رملی و چزابه(شیب)؛ و شرق بهمرز بین المللی(در شمال و جنوب فکه) منتهی  می شود.

منطقه مزبور ۲۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد از لحاظ جغرافیایی ناهموار است و علاوه بر ارتفاعات یادشده، دارای تپه های ماهور بسیار و بعضاً غیر قابل عبور می باشد. این بلندی ها به دلیل پستی زمین در شرق کرخه، روی شهرهایشوش، هفت تپه و جادهاهواز – اندیمشک کاملا مشرف می باشند. ارتفاعاتابوصلیبی خات با ۲۰۲ و ۱۸۹ متر،کوه های برغازه، رقابیه تی شکن، کمر سرخ، تنگه ابوغریب و رقابیه، مراکز رادار، سایت ۴ و ۵، پادگان عین خوش و نقاط حساسی همچون دوسلک و سه راهی قهوه خانه از عوارض مهم منطقه عملیاتی فتح المبین بودند.

جاده های آسفالته دزفول به دهلران، عین خوش به چم سری، جاده تنگه ابوغریب،جاده امام زاده عباس به چاه نفتو پل های احداث شده روی رودخانه هایچیخواب ودویرجنیز از مهم ترین راه های مواصلاتی منطقه محسوب می شدند.

استعداد دشمن مسئولیت پدافند از منطقه غرب دزفول به عهده دو لشکر ۱۰ زرهی و ۱ مکانیزه ارتش عراق بود و به تناسب میزان هوشیاری دشمن و آگاهی از عملیات نیروهای ایران، براستعداد آن ها افزوده می شد. در مجموع، تمامی یگان هایی که قبل از شروع عملیات، در منطقه مستقر بودند؛ و نیز تمام یگان هایی که حین عملیات وارد منطقه شدند، عبارت بودند از:

–   لشکر ۱۰ زرهی؛ شامل: تیپ های ۱۷، ۴۲، ۵۱ و ۶۰ زرهی، تیپ ۲۴ مکانیزه، تیپ های ۵۵، ۹۹، ۴۲۳ و ۵۰۵ پیاده.

–   لشکر ۱ مکانیزه؛ شامل: تیپ های ۳۴ و  ۵۱ زرهی، تیپ های ۱ و ۲۷ مکانیزه، تیپ های ۹۳، ۹۶، ۱۰۹ و ۴۲۶ پیاده.

–        لشکر ۳ زرهی ؛ شامل: تیپ های ۶ و ۱۲ زرهی، تیپ ۸ مکانیزه.

–        لشکر ۶ زرهی؛ شامل: تیپ ۲۵ مکانیزه.

–        لشکر ۹ زرهی؛ شامل: تیپ ۱۴ مکانیزه و تیپ های ۳۵ و ۴۳ زرهی.

–        لشکر ۷ پیاده: شامل: تیپ های ۱۹ و ۳۸ پیاده.

–        یگان هایی با ماموریت های ویژه: تیپ های ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۹، ۶۰۳، ۶۰۴، ۶۰۵٫

–   تیپ های مستقل: تیپ مکانیزه گارد ریاست جمهوری، تیپ ۱۰ زرهی، تیپ های ۹۱ و ۹۲ پیاده و تیپ ۵ گارد مرزی

کماندو: ۹ گروهان

–        توپخانه: ۴ گردان از لشکر ۱۰، ۴ گردان از لشکر ۱، ۳ گردان از لشکر ۳، گردان ۲۱۷

قوای خودی قرارگاه مرکزی کربلا با فرماندهی مشترک نیروی زمینی ارتش و سپاه پاسداران، هدایت کلی عملیات را بر عهده داشت که چهار قرارگاه فرعی زیر تحت امر آن بود:

الف – قرارگاه قدس هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:

ارتش: تیپ ۸۴ پیاده خرم آباد با ۳ گردان، تیپ ۲ زرهی لشکر ۹۲ زرهی اهواز با ۳ گردان

سپاه: تیپ ۴۱ ثارالله (ع) با ۶ گردان، تیپ ۱۴ امام حسین (ع) با ۹ گردان، عناصری از سپاه ایلام

ب – قرارگاه نصر هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:

ارتش : تیپ های ۱، ۲ و ۳ از لشکر ۲۱ پیاده حمزه با ۱۰ گردان، تیپ ۵۸ ذوالفقار با ۴ گردان

سپاه: تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) با ۹ گردان، تیپ ۷ ولی عصر (عج) با ۹ گردان

ج – قرارگاه فجر هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:

ارتش: لشکر ۷۷ پیاده خراسان با ۳ تیپ

سپاه: تیپ ۳۳ المهدی (عج) با ۶ گردان، تیپ ۴۶ فجر با ۵ گردان، تیپ ۱۷  علی ابن ابی طالب (ع) با ۶ گردان امام سجاد (ع) با ۱۱ گردان

د – قرارگاه فتح هدایت نیروهای زیر را به عهده۸ داشت:

ارتش: تیپ ۱ لشکر ۹۲ زرهی، تیپ ۵۵ هوابرد، تیپ ۳۷ زرهی شیراز

سپاه : تیپ ۲۵ کربلا، تیپ ۸ نجف با ۸ گردان

در مجموع  حدود ۱۰۰ گردان از سپاه و ۳۵ گردان از ارتش در عملیات شرکت کردند.

هم چنین واحدهایی از توپخانه، هوانیروز و نیروی هوایی ارتش، مهندسی جهاد سازندگی و مهندسی سپاه و ارتش، پشتیبانی عملیات را بر عهده داشتند.

طرح مانور منطقه مورد نظر برای عملیات به چهار محور زیر تقسیم شده که در هر یک از آن ها می بایست یک قرارگاه عملیاتی وارد عمل شود:

الف – محور تی شکن و چاه نفت:

قرارگاه قدس در این محور ماموریت داشت تا از جناح لشکر ۱۰ عراق وارد عمل شده و ارتفاعات کمر سرخو ۲۰۲،امام زاده عباس، شهر و پادگان و ارتفاعاتعین خوش و در نهایت منطقه ابوغریب را به تصرف خود درآورد. این قرارگاه در صورت موفقیت می توانست عقبه لشکر ۱۰ را ببندد و به همین دلیل نتیجه عملیات آن، بسیار اساسی و سرنوشت ساز بود.

ب –  محور غرب پل نادری:

در این محور قرارگاه نصر موظف بود اهدافی همچون شاویه،بلتا، جوفینه، علی گره زد، تپه چشمه، شهدا و کوت کاپونرا تصرف و تامین نماید که به دلیل نوع درگیری این قرارگاه (تک جبهه ای) ، پیش بینی نتایج عملیات در این محور سخت و دشوار بود.

ج – محور غرب شوش :

دشمن در منطقه غرب شوش، به دلیل وجود اهداف مهمی همچون سایت ۴ و ۵ رادار از مستحکم ترین مواضع و خطوط دفاعی برخوردار بود قرارگاه فجر ماموریت داشت ضمن تصرف اهداف فوق الذکر، روی ارتفاعات ابوصلیبی خات مستقر شود.

د –  محور رقابیه:

تصرف تنگه رقابیه و منطقه دوسلک، وظیفه قرارگاه فتح بود که در نتیجه آن، عقبه لشکر ۱ عراق بسته می شد. در صورت موفقیت نیروهای این قرارگاه و الحاق آن ها با نیروهای قرارگاه قدس، خط نهایی عملیات تامین می شد.

شرح عملیات در ساعت ۰۰:۳۰ بامداد ۲/۱/۱۳۶۱، عملیات فتح المبین با رمز مبارکیازهرا (س) آغاز شد. حوادث و رویدادهای عملیات در محور و مراحل مختلف آن به شرح ذیل می باشد:

 مرحله اول عملیات فتح المبین (۲/۱/۱۳۶۱)در این مرحله در محور قرارگاه قدس، تیپ ۱۴ امام حسین (ع) در جناح راست موفق شد با حرکت احاطه ای از شمال غربی و غرب رودخانه چیخواب ضمن تصرف منطقه عین خوش، عقبه دشمن در این محور را مسدود کند. تیپ ۴۱ ثارالله و تیپ ۸۴ خرم آباد نیز در جناح چپ این قرارگاه از شمال دشت عباس طرف امام زاده عباس و تپه ۲۰۲ پیشروی کرده و مواضع دشمن را به تصرف خود درآورد، لیکن این مواضع در جریان پاتک های شدید دشمن مجددا به اشغال نیروهای عراقی درآمد.

در محور قرارگاه نصر؛ یگان های عمل کننده در ساعت ۰۱:۳۰ بامداد با دشمن درگیر شدند. در حالی که واحدهای ارتش عراق در این محور به شدت مقاومت می کردند، یک گردان از تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) که ماموریت تصرف علی گره زد و خاموش کردن آتش توپخانه مستقر در آن را بر عهده داشتند، تا اعماق خطوط دشمن نفوذ کرده و قرارگاه توپخانه دشمن را به تصرف درآوردند. در نتیجه، یگان های دیگر این قرارگاه موفق شدند مواضع اصلی پدافندی دشمن در شمال محورپل نادری، سرخه فلیه، سرخه صالح و تپه چشمه، کوت کاپون، سه راهی قهوه خانه و تپه شاوریه را به تصرف در آورند.

در محور قرارگاه فجر؛ به دلیل مستحکم بودن خطوط پدافندی، حجم انبوه آتش و هوشیاری دشمن نسبت به جهت تک و نیز انسداد اکثر راه کارهای پیش بینی شده خودی، نیروهای این قرارگاه با روشن شدن هوا به موقعیت اولیه خود بازگشتند. در محور قرارگاه فتح؛ ماموریت این قرارگاه در آغاز عملیات، تنها اعزام گروه های «آرپی جی زن» برای شکار این تانک ها محدود گردید. بر همین اساس گروه های مورد نظر اعزام شدند، لیکن تنها موفق گردیدند حدود ۲۰ تانک و نفربر دشمن را منهدم کنند.

مرحله دوم عملیات فتح المبین(۴/۱/۱۳۶۱)ساعت یک بامداد چهار شنبه چهارم فروردین، مرحله دوم عملیات فتح با کلمه رمزیازهرا(س) آغاز شد و نیروهای ایران اسلامی در اولین ساعات شروع عملیات، تلفات سنگینی بر دشمن وارد آوردند و به مواضع او در جبهه های غرب شوش و دزفول دست یافتند. در این مرحله از عملیات تنگه رقابیه و ارتفاعات میشداغ پاکسازی شد.

در این مرحله، ماموریت اصلی به عهده قرارگاه فتح بود تا با تصرف تنگه رقابیه و ضمن تهدید عقبه نیروهای عراقی، در منطقه قرارگاه فجر، موجب کاهش فشار دشمن به قرارگاه قدس شود. قرارگاه های نصر و قدس نیز در این مرحله ماموریت داشتند تا با ترسیم خطوط پدافندی خود، در مقابل پاتک های دشمن مقاومت کنند.

هم چنین، قرارگاه فجر همچون مرحله اول ماموریت داشت تا به منظور جلب توجه دشمن به انجام عملیات ایذایی بپردازد و ذهن فرماندهان عراقی را از محور اصلی عملیات منحرف نماید.

قرارگاه فتح از دو محور عملیات خود را آغاز کرد. یک تیپ پیاده به همراه یک گردان زرهی با هدف تصرف ارتفاعات رقابیه، از حاشیه تنگه رقابیه و آب گرفتگی وارد عمل شدند و دو تیپ نیز محور اصلی حرکت خود را تنگه دلیجان – به منظور دور زدن دشمن – قرار دادند و در نتیجه موفق شدند تنگه رقابیه، ارتفاعات رقابیه و میشداغ به همراه تعداد زیادی تجهیزات سنگین دشمن را به تصرف درآورند . به دنبال آن، نیروهای عراقی از فشار خود در محور عین خوش کاسته و پاتک های سنگین را متوجه منطقه رقابیه کردند و به رغم این که خطوط پدافندی نیروهای خودی در داخل تنگه تا آستانه سقوط پیش رفت، لیکن مقاومت نیروهای خودی به حفظ و تامین اهداف این مرحله منجر شد.

مرحله سوم عملیات فتح المبین (۷/۱/۱۳۶۱)در سومین مرحله عملیات، مهم ترین مواضع حیاتی دشمن در غرب شوش و دزفول فتح شد. این مرحله از عملیات مقارن ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه شب شنبه ۷ فروردین با نام فتح المبین و با کلمه رمزیازهرا در شمال غربی شوش آغاز شد.

فرماندهان سپاه و ارتش پس از کسب نتایج موفقیت آمیز در مرحله دوم عملیات، به این نتیجه رسیدند که نیروهای دشمن به دلیل از هم پاشیدگی سازمان و گسستگی در سیستم فرماندهی خود، احتمالا از منطقه عملیاتی فرار خواهند کرد. لذا تصمیم گرفته شد هر چه سریع تر با انجام عملیات دیگری، قوای دشمن منهدم و خطوط پدافندی قوای خودی تصحیح و تقویت شود. بر همین اساس، پس از طراحی مانور این مرحله از عملیات، نیروهای خودی در بامداد روز هفتم حمله خود را آغاز کردند و همان گونه که پیش بینی می شود، دشمن برای مصون ماندن از انهدام و اسارت نیروهایش، بسیاری از مواضع خود را به ناچار ترک کرده و به منتهی الیه خطوط پدافندی خود در منطقه، (چنانه، دوسلک و غرب ارتفاعات تینه) عقب نشینی نمود.

مرحله چهارم عملیات  فتح المبین  (۸/۱/۱۳۶۱)در چهارمین مرحله عملیات که سحرگاه روز یکشنبه ۸ فروردین با نام فتح و کلمه رمزیازهرا آغاز شد.

قرارگاه نصر به پاکسازی منطقه متصرفه در شرقارتفاعات تینهپرداخته و پس از آن به کمک قرارگاه قدس شتافت. قرارگاه قدس که در روز گذشته ارتفاعات ۲۰۲ تنگه ابوغریب را به تصرف درآورده بود، می کوشید از فرار نیروهای در حال عقب نشینی عراق جلوگیری نماید. قرارگاه فجر نیز مسئولیت پاکسازی منطقه متصرفه خود را بر عهده داشت.

هم چنین نیروهای قرارگاه فتح ضمن عبوراز تنگه دلیجان به سمت برغازه و دوسلک موفق شدند این دو منطقه را به تصرف در آورده و با نیروهای قرارگاه نصر الحاق نمایند و سپس به سمت مرزهای بین المللی پیشروی کنند.

در مجموعه، طی این مرحله از عملیات ، ارتفاعات تینه، دوسلک و برغازه به تصرف کامل درآمدند و دشمن به غرب رودخانه دویرج و تپه ۱۸۲ عقب رانده شد.

لازم به ذکر است که نیروهای خودی در تلاش اصلی خود در این مرحله که دستیابی به  عقبه های دشمن و ممانعت از فرار نیروهای آنان بود موفق نبودند و دشمن توانست بسیاری از نیروها و تجهیزات خود را از منطقه عملیات خارج نماید.

نتایج-   آزادسازی ۲۵۰۰ کیلومتر مربع از خاک جمهوری اسلامی؛ شامل دهها بخش و روستا، سایت ۴ و ۵ رادار، جاده مهم دزفول – دهلران و … .

–        نزدیک شدن نیروهای خودی به مرز در منطقه غرب شوش و دزفول.

–   خارج شدن شهرهای دزفول، اندیمشک و شوش و مراکز مهمی همچون پایگاه هوایی دزفول از تیررس توپخانه دشمن، و دستیابی به چاه های نفت ابوقریب در ارتفاعات تینه.

–   انهدام بیش از ۴ لشکر، ۳۶۱ تانک و نفربر، ۱۸ هواپیما، ۳۰۰ خودرو، ۵۰ توپ و ۳۰ دستگاه مهندسی ارتش عراق.

–   به غنیمت گرفته شدن ۳۲۰ تانک و نفربر، ۵۰۰ خودرو، ۱۶۵ توپ، ۵۰ دستگاه مهندسی و مقادیر زیادی سلاح و تجهیزات انفرادی.

–        به اسارت در آمدن بیش از ۱۵ هزار تن از نیروهای دشمن.

–        کشته و مجروح شدن حدود ۲۵ هزار تن از نیروهای دشمن.

درباره‌ی مرتضی کریمی

مرتضی کریمی

هر شب ستاره ای را به زمین می کشند و باز این آسمان غمزده غرق ستاره است …

التماس دعا

Mkthemmat@gmail.com

یک نظر

  1. بنام خداوند بخشنده مهربان
    با عرض سلام وآرزوی سلامتی ، سعادتی شد که اینجانب در سن ۲۰ سالگی در عملیات فتح المبین بعنوان یک رزمنده حضوریافته در ساعت۳۰ دقیقه بامداد روز دوم فروردین سال ۱۳۶۱ با رمز یا زهرا (ع) از قرارگاه مرکزی کربلا (ستاد مشترک ارتش و سپاه به فرماندهی امیرصیاد شیرازی و سردار سرلشگر پاسدار محسن رضایی ). در شب عملیات در هنگام پیشروی به دلیل وسعت منطقه گم شدیم و در محاصره گردانهای زرهی و تانک های ارتش عراق قرارگرفتیم بیسیم ما از کار افتاد مهمات اندکی برای ما باقی ماند. صحنه عملیات پر شد از صدای انفجار مهمات واقعیتش دست و پایم لرزید ترسیدم چون چنین وضعی را تا بحال ندیده بودم فکر کردم من که هنوز ازدواج نکردم مادرم مریض است اگر اینجا بمیرم خانواده ام کسی را ندارند فرمانده ما گفت برادران اینجا آخر عمر ما است چاله هایی به اندازه قبر کوچک در دامنه تپه ای که مستقر بودیم درست کنیم به زخمی ها برسیم و فشنگهای باقیمانده را نگهداریم درون چاله ها نماز بخوانیم و دعا کنیم و اگر عراقی ها به نزدیک ما آمدند تا میتوانیم آنها را بکشیم.یک جوان بسیجی را دیدم که در گردان ما نبود نمیدانم از کجا آمد هنگام خداحافظی آخر همدیگر را در آغوش گرفتیم یک بوی عطر خوشبویی عجیب شبیه گل سرخ محمدی میداد به من گفت دیدار به قیامت او را نشناختم به اوگفتم شما کی هستی؟ قیافه ات آشنا ولی اسمت را نمیدانم گفت بنده خدا و بعد به من گفت چرا میترسی نعمت های این دنیا فانی و زود گذر است ما به امید خدا از این گذرگاه دنیا عبور کرده و گلی از گلهای سرخ باغ بهشت مبشویم… این حرف نیروی عجیبی در من ایجاد کرد بطوریکه دیگر نمی ترسیدم سپیده صبح نیروهای خودی به ما رسیدند و از محاصره خارج شدیم باز به فکر آن جوان بودم منطقه را خیلی زیاد گشتم تا پیکر شهیدی را پیدا کردم که قد و اندازه لباسش شبیه همان جوان بسیجی بود در اثر ترکش جمجمه اش خرد شده بود و صورتش نبود وقتی از زمین بلندش کردم تکه تکه پوستهای سرش مثل گلبرگهای گل سرخ روی گردن و شانه هایش ریخته بود دستش را گرفتم و پوست سرش را بوسیدم عجیب بود هنوز هم بوی همان عطر گل سرخ محمدی را میداد . الله اکبر… آیا اینها نشانه نیست؟ خداوند نشانه ها را در جلوی چشمان ما قرار میدهد .حالا بعد از گذشت سالها به ظواهر دنیا فکر کرده و تا مدرسی دانشگاه رسیدیم …اما این اواخر باز خاطرات جبهه در جلوی چشمان من زنده شد و یک شب برای آن جوان بسیجی خیلی دعا و گریه کردم و خوابیدم و چه سعادتی که آن شهید والامقام را در خواب دیدم با چهره نورانی و باز پرسیدم شما کی هستی؟ دوباره با همان لبخند گفت بنده خدا و دوست تو و گفت آماده باش ما منتظرت هستیم.عجب دنیای غریبی هست ۳۴ سال پیش کنار رود کرخه کجا امروز و اینجاکجا؟ از کرخه تا راین رفتم ،حالا کجایم؟ ابن حقیر سراپا تقصیرکجا و آن عاشقان حسینی و مخلصین مقرب درگاه خدا کجا؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شادی شهداء و امام شهداء صلوات