جمعه , ۲۹ دی ۱۳۹۶
خانه » تمام مطالب » مشروح صحبت‌های حاج احمد پیش از اسارت و پس از ۳۲ سال
مشروح صحبت‌های حاج احمد پیش از اسارت و پس از ۳۲ سال

مشروح صحبت‌های حاج احمد پیش از اسارت و پس از ۳۲ سال

Motevaseliyan

فرمانده دلاور لشکر ۲۷ محمدرسول الله که به دست مزدوران رژیم صهیونیستی بیش از سه دهه است در اسارت به سر می‌برد به گونه‌ای که بسیاری دیگر او را شهید و برخی هم حاج احمد را سردار بی‌نشان می‌‎خوانند، در آخرین مصاحبه خود این گونه تأکید داشته که باید در لبنان جبهه مقاومت را مستحکم نگاه داریم.

سردار شهید حاج احمد متوسلیان در سال ۱۳۶۱ آخرین مصاحبه خود را با یکی از نشریات سپاه پاسداران انجام داده و در آن اوضاع منطقه و لبنان را تحلیل کرده است. مشروح صحبت‌های حاج احمد پیش از اسارت پس از ۳۲ سال یک بار دیگر بازخوانی می‌شود و می‌توانید در ذیل آن را بخوانید:

فرصتی پیش آمد تا با برادر احمد فرمانده نیروهای اعزامی سپاه به لبنان نشستی داشته باشیم و در رابطه با هجوم وحشیانه اسرائیل به لبنان و ابعاد و اهداف این تجاوز از یک طرف و مقاومت و جانبازی نیروهای فلسطینی و سوری و همچنین عکس‌العمل مردم و مقامات سوریه و لبنان از اعزام نیروهای ایرانی به لبنان و برنامه آینده این نیروها در لبنان گفتگویی داشته باشیم که امید است این گفتگو برای مردم شهید‌پرور ایران که آزادی قدس را از آرمانها و واجبات خویش می‌شمارند، مفید واقع شود.  انشاالله

*به عنوان اولین سوال بفرمائید که سپاه تاکنون چه مقدار نیرو به منطقه جهت جنگ با اسرائیل اعزام کرده است؟

حاج احمد متوسلیان: بسم‌ا… قبلاً خدمت امام امت و ملت عزیز ایران سلام عرض می‌کنم و توفیق همگی را از خداوند متعال خواستارم.

آنچه که در رابطه با اعزام نیرو به منطقه لبنان و جنگ با اسرائیل است اینکه ،به مقدار کافی نیرو به آنجا اعزام شده و به خواست و قوه الهی در تهیه هستیم که بیشتر نیرو اعزام شود و آنطور که باید علیه دشمن صهیونیسم وارد جنگ بشویم.در حال حاضر استعداد ارتش و سپاه در لبنان کما فی سابق به صورت ادغامی بوده و بنا به مسایل امنیتی از گفتن آمار آنها معذوریم. قشری از نیروهای ایران در سوریه و قشری دیگر در لبنان به سر می‌برند و به صورت کلی هنوز وارد عمل نشده‌اند و برنامه روزانه آنها آموزش روش‌های جنگ به اسرائیل است.

*استقبال مردم لبنان و سوریه و همچنین نظر مقامات سوریه و فلسطینی در مورد نیروهای ایرانی چه بود؟ ایا آنها باور می‌کردند که ما در حالیکه در حال جنگ هستیم به لبنان اعزام شویم یا نه؟

حاج احمد متوسلیان: استقبالی که مردم از نیروهای ایران کردند بی‌نهایت عالی بود و آنها هرگز باورشان نبود که ما به این صورت با توجه به همه مسایلی که مملکتمان با آن درگیر است مثل مسئله جنگ و غیره وارد کار بشویم. در صورتیکه قبلا ممالک دیگری که در شورای پایداری هستند آنها عملی را انجام نداده بودند و حتی کوچکترین قدم را هم بر نداشته بودند و وقتی که ما به صورت عملی وارد قضیه شدیم در باور آنها نمی گنجید و طبیعی است که ما وقتیکه وارد فرودگاه دمشق شدیم مقامات فکر می‌کردند برای یک دیدار تشریفاتی دو ساعته آمده‌ایم. اما وقتیکه پی بردند که ما عملا می‌خواهیم وارد قضیه بشویم روش آنها به طور کلی تغییر کرد ما را بسیار تحویل گرفتند و مردم نیز همچنین. استقبالی که مردم از نیروهای ما از فرودگاه تا شهر به عمل آوردند و شعارهایی که می‌دادند ، همه مشخص‌کننده وحدت بی‌سابقه ما با آنها بود.

مردم لبنان، سوریه و فلسطین به طور کلی از کمک کشورهای پایداری قطع امید کرده بودند و مرجعشان را نیروی ایران می‌دانستند و همین الان هم معتقدند که تنها نیرویی که می‌تواند آنها را از این ذلت نجات دهد نیروی ایرانی است. و ما در نماز وحدتی که با برادران سنی خواندیم به این نتیجه رسیدیم که اینها هم کاملا وجود ما را در آنجا لازم می‌دانند و همانطور در شهرهای لبنان مثل بیروت، البکر و غیره که مردم شیعه از مدتها پیش در انتظار ورود نیروهای جمهوری اسلامی بودند.

*در حال حاضر وضعیت نیروهای سوریه و لبنان و فلسطین چگونه است؟

حاج احمد متوسلیان: سوری‌ها و فلسطینی ها در بدو حمله بخاطر اینکه غافلگیر شده بودند امری طبیعی است که مقداری ضربه به آنها وارد شد و در حال حاضر منطقه‌هایی که به دست سوری‌هاست از حفاظت کلی برخوردار است و ضمنا مناطق مسلمان‌نشین و بعضی قسمت‌های مسیحی نشین را (سوری‌ها) در دست دارند و فلسطینی‌ها در بیروت و اطراف بیروت و در قسمت‌های دیگری که اکنون در اشغال اسرائیل است هستند و هر روز عملیات چریکی انجام می‌دهند.

*وضعیت نیروهای ایرانی چگونه است؟ ایا نیروهای ایرانی وارد کارزار شده‌اند یا خیر و برنامه روزانه برادران ایرانی چگونه است؟

حاج احمد متوسلیان:قشری از نیروهای ایران در سوریه و قشری دیگر در لبنان به سر می‌برند و به صورت کلی هنوز وارد عمل نشده‌اند و برنامه روزانه آنها آموزش روش‌های جنگ به اسرائیل است.

*به نظر شما اهداف اسرائیل از حمله به جنوب لبنان در وضعیت کنونی چه بود؟

حاج احمد متوسلیان:حال حاضر وضعیت اسرائیل طوری است که بیروت را در محاصره گرفته و می‌توان گفت به نحوی به آن هدفهایی که می‌خواستند رسیدند ولی با ابتکار عملی که امام امت قبل از همه از خود نشان دادند و توطئه را کشف کردند توطئه ای که آمریکا برنامه ریزی آن بود، امام امت توجه مردم را مجددا به جنگ با عراق بر گرداندند و این توطئه خنثی شد.

اگر ما توجه داشته باشیم حدود یک هفته قبل از حمله اسرائیل به جنوب لبنان، خط مشی کلی را وزیر خارجه امریکا مشخص کرده بود و گفته بود که ما تا هفته دیگر سه مسئله اصلی را حل خواهیم کرد.

۱-‌مسئله جنگ ایران و عراق. ۲- مسئله خلیج فارس و ۳- مسئله جنوب لبنان و فلسطین و دقیقاً می‌بینیم که شطرنج بازان به این ترتیب بازی کرده‌اند که با حمله اسرائیل به جنوب لبنان و اشغال لبنان ، باین ترتیب که اول فلسطینی‌ها را از آنجا اخراج کنند و سوری ها را هم وادار به اخراج از لبنان بکنند و از این موضوع هم استفاده بکنند که چون ایران نسبت به منطقه لبنان و شیعیان و مسلمان های آنجا بطور کل حساسیت زیادی دارد و از همه مهمتر چون فهمیده بودند که ما معتقدیم که آنجا (اسرائیل) منطقه خاک مقدس فلسطین و منطقه قدس عزیز است روی اصل، دست روی حساسیت ما گذاشتند و بنایشان بر این بود که توجه ما را از جنگ دور کرده و عراق را از این بابت نجات بدهند. و همینطور در جریانات خلیج وقتی که تجسس می‌کنیم می‌بینیم مرگ خالد که یک مرگ مشکوک بنظر می‌یسد و روی کار آمدن فهد که گرایش بیشتری به آمریکا دارد بطوری که با بودن فهد منافع آمریکا صد در صد در عربستان مستقر می‌شود در نتیجه می‌توانند منطقه خلیج را کاملا در اختیار بگیرند پس می‌توان نتیجه گرفت که هدف از حمله اسرائیل به لبنان همین سه مسئله پایان دادن به مسئله فلسطین، جنگ ایران و عراق و مسئله خلیج بوده است.

 باید گفت اسرائیل تاکنون موفق شده منطقه ای در حدود ۹۰ در ۴۵ کیلومتر از خاک لبنان را اشغال بکند. طبیعتا در این اشغال مناطق شیعه نشین و مسلمان نشین هم هست مثل مناطق، صور، صیدا و غیره در حال حاضر وضعیت اسرائیل طوری است که بیروت را در محاصره گرفته و می‌توان گفت به نحوی به آن هدفهایی که می‌خواستند رسیدند ولی با ابتکار عملی که امام امت قبل از همه از خود نشان دادند و توطئه را کشف کردند توطئه ای که آمریکا برنامه ریزی آن بود، امام امت توجه مردم را مجددا به جنگ با عراق بر گرداندند و این توطئه خنثی شد و می‌توان گفت اسرائیل و آمریکا به هدف اصلی و اساسی خود در این حمله نرسیدند.

Motevaseliyan-Hemmat

*با ورود نیروهای ایرانی به جنوب لبنان عکس العمل های اسرائیل و آمریکا چه بود؟

حاج احمد متوسلیان:همانطوری که عرض شد نه کشور برادر سوریه و نه مردم مسلمان آنجا و نه همینطور اسرائیل و آمریکا باور نمی‌کردند که ما باین صورت وارد آنجا بشویم. امر طبیعی بود که بلافاصه بعد از ورود اولین هواپیمای ما به آنجا اسرائیل اعلام آتش بس یکطرفه کرد و این اولین گام بود برای اینکه دست به عقب نشینی تاکتیکی بزند و این امر هم در اینجا پیش آمد که نیروهای وابسته به اسرائیل مثل فالانژیست ها و … نیروهای مربوط به سرگرد سعد حداد و حتی خود اسرائیل در برنامه رادیویی شان بخش فارسی گذاشتند و عجیب اینکه این بخش فارسی بلافاصله بعد از ورود نیروهای ایرانی شروع به کار کرد.

در رادیو هایشان به ما می‌گفتند: شما آتش بیارهای قضیه وارد کار نشوید هر چند که برای اشغال لبنان آمده اید و عجیب اینکه ما اشغالگر محسوب می شدیم و آنها حامی مردم، بطور کلی ترس از وارد کارزار شدن رزمندگان ایرانی در محافل سیاسی غرب خیلی زیاد وجود دارد.

*آیا با ورود نیروهای ایران در لبنان، پیش بینی می‌کنید که آمریکا و اسرائیل به ایران حمله بکنند؟

حاج احمد متوسلیان: به‌نظر خیلی بعید می‌آید که آنها به ایران حمله بکنند. چرا که با حمله ای که از طریق عراق به ایران کردند طعم تلخ آن چشیدند و این امر طبیعی است که خود آمریکا هرگز بصورت عیان وارد کار نخواهد شد. و هرگز تن به این موضوع نخواهد داد که از نظر سیاسی شکست دیگری را متحمل شود.

طبیعتاً کشورهای منطقه هرگز قدرت این را ندارند که با ایران ولو بصورت جمعی بجنگند، و اسرائیل هم اگر فقط از نظر هوایی بخواهد کاری بکند او هم قادر نخواهد بود که بصورت موثر کاری انجام دهد.در رادیو هایشان به ما می‌گفتند: شما آتش بیارهای قضیه وارد کار نشوید هر چند که برای اشغال لبنان آمده اید و عجیب اینکه ما اشغالگر محسوب می شدیم و آنها حامی مردم، بطور کلی ترس از وارد کارزار شدن رزمندگان ایرانی در محافل سیاسی غرب خیلی زیاد وجود دارد.

*همانطور که فرمودید بعد از ورود نیروهای ایرانی به آنجا، اسرائیل اعلام آتش بس کرده الان وضعیت فعلی جنگ به چه صورتی است و آیا آتش بس اجرا می‌شود یا خیر؟

حاج احمد متوسلیان:متأسفانه باید عرض کنم در اینجا آتش بس یک جانبه اجراء می‌شود و آنهم از طرف برادران سوری، و اسرائیل بر خلاف مقررات دائم آتش بس را می‌شکند و هواپیماهای آنها مرتب ماموریت انجام می‌دهند و درگیری در مناطقی که فلسطینی‌ها هستند، بشدت ادامه دارد مخصوصا بیروت و اطراف بیروت و بطور کلی می‌توان گفت آتش بس یک چیز بی معنی و عبثی است که فقط لفظا و از طریق بوقهای تبلیغاتی است که اعلام می‌شود.

*شهرها و مناطق حساسی که در این حمله توسط اسرائیل سقوط کرد کدام بودند و میزان خسارت وارده چقدر بود؟

حاج احمد متوسلیان:شهرهایی که در این حمله سقوط کرد شهرهای صور و صیدا است. و از نظر جاهای سوق الجیشی قلعه شقیف که از نظر استراتژیکی بسیار مهم است و مسلط به تمام جنوب لبنان و اسرائیل است سقوط کرده و تلفاتی که در این رابطه وارده شده بیشترین آن مردمی بوده تا نظامی، که فقط یک قسمت از این تلفات را من در یک کودکستان به نام کودکستان امام موسی صدر در اطراف شهر صیدا مشاهده کردم که بیش از ۳۰۰ کودک یکجا کشته شدند.

البته روش کار اسرائیل در رابطه با اشغالگری هایی که می‌کند باین ترتیب است:اول که وارد می‌شود به مردمی که در تنگنا بودند انواع و اقسام وسائل، غذا آذوقه، پوشاک می‌دهد تا این مردم تعدادی از مبارزان را که آنجا هستند، لو بدهند. اسرائیل شدیدترین و شقی ترین جنایتهای را در اینجا انجام می‌دهد و تعداد زیادی دختر و زن هتک ناموس شده و آمار تلفات مردم بالای ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر است.

درباره‌ی مرتضی کریمی

مرتضی کریمی
هر شب ستاره ای را به زمین می کشند و باز این آسمان غمزده غرق ستاره است ... التماس دعا Mkthemmat@gmail.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شادی شهداء و امام شهداء صلوات